המדד הפיננסי FTSE 100

מדד FTSE הוא מדד בורסה בעל השלכות מרחיקות לכת. זהו אחד המדדים הנפוצים ביותר לבריאות כלכלת בריטניה, המספק אינדיקציה לביצועי החברות המובילות בבריטניה ולבריאות שוק המניות בבריטניה בכללותו. הוא מבוסס על הביצועים של 100 החברות המובילות הרשומות בבורסת לונדון ומהווה ברומטר חשוב להצלחת המגזר העסקי בבריטניה. מדד FTSE נצפה מקרוב על ידי משקיעים, סוחרים וכלכלנים כאחד. זהו כלי חיוני בסיוע בקבלת החלטות מושכלות לגבי היכן להשקיע, כמו גם במתן הצצה למצב הנוכחי של כלכלת בריטניה.

מהו מדד FTSE?

FTSE 100 הוא מדד בורסה שנוצר על ידי הבורסה של לונדון כדי לעקוב אחר הביצועים של 100 החברות הגדולות ביותר הרשומות בבורסה של לונדון. מאז הקמתו בדצמבר 1995, הפך מדד FTSE 100 לאחד ממדדי שוק המניות הפופולריים ביותר בעולם. זהו מדד חשוב להצלחת המגזר העסקי של בריטניה ומשמש כמדד לבריאות הכלכלה הבריטית. מדד FTSE 100 מכיל את 100 החברות הגדולות ביותר הרשומות בבורסת לונדון ומשמש כאינדיקטור כללי למצבה הכללי של הבורסה של לונדון. מכיוון שהיא מורכבת מהחברות הגדולות והנזילות ביותר הנסחרות בבורסה של לונדון, היא גם נחשבת כגורם פעמון לכלכלה העולמית.

מרכיבי מדד FTSE

מדד FTSE 100 מורכב מ-100 החברות הגדולות ביותר הרשומות בבורסת לונדון. חברות אלו מחולקות לשני מדדי משנה: FTSE 100 ומדד FTSE 100.

FTSE 100 מכיל את החברות הגדולות ביותר בבורסת לונדון. מדד FTSE 100, לעומת זאת, מכיל את 100 החברות הגדולות הרשומות בבורסת לונדון ללא קשר לגודלן.

מדד FTSE Small Cap מורכב מהחברות הקטנות ביותר הרשומות בבורסת לונדון ומשמש כמדד להצלחתם של עסקים בינוניים הרשומים בבורסה של לונדון.

חשיבותו של מדד FTSE

אחד השימושים העיקריים של מדד FTSE הוא לספק למשקיעים אינדיקטור כללי לבריאות הכללית של כלכלת בריטניה. עלייה במדד ה-FTSE מסמנת על כלכלה חזקה ועליית ריבית אפשרית, בעוד שירידה במדד ה-FTSE מצביעה על כלכלה חלשה שעלולה להביא לירידת ריבית. מכיוון שמדד FTSE 100 מורכב מהחברות הגדולות והנזילות ביותר הנסחרות בבורסת לונדון, הוא נחשב גם כאינדיקטור להצלחת הכלכלה העולמית. מדד FTSE משמש גם על ידי סוחרים כדרך לחזות את ביצועי המניות. סוחרים ישתמשו לעתים קרובות במדד FTSE כברומטר לביצועי מניות בודדות. אם מדד FTSE יורד, סביר להניח שמניות רבות ילכו בעקבותיו. ככזה, מדד FTSE הוא אינדיקטור חשוב למשקיעים ולסוחרים כאחד. זה משמש גם על ידי כלכלנים ככלי לחיזוי שיעורי הריבית והבריאות הכללית של כלכלת בריטניה.

אופן השימוש במדד FTSE

מדד FTSE הוא כלי שימושי לחיזוי שינויים בכלכלת בריטניה והוא יכול לשמש כמדד למתי מגיע שינוי בריבית. שינוי במדד FTSE הוא לעתים קרובות איתות לכך ששינוי בריבית נמצא באופק. אם מדד FTSE עולה, זה בדרך כלל סימן שהכלכלה מצליחה, בעוד שמדד FTSE יורד מעיד על כלכלה מתקשה. כאשר צפוי שינוי במדד FTSE, משקיעים מסתכלים לעתים קרובות על אינדיקטורים אחרים בשוק כדי לקבוע מתי הוא יתרחש. לדוגמה, אם מדד FTSE עומד לחוות שינוי, משקיעים עשויים להסתמך על עקומת התשואות של האוצר כדי לקבוע מתי יתרחש אותו שינוי בכלכלה הבריטית.

ביצועים היסטוריים של מדד FTSE

הטבלה הבאה מציגה את הביצועים ההיסטוריים של מדד FTSE מאז הקמתו בדצמבר 1995. מדד FTSE השתנה בשנתיים הראשונות לקיומו, אך באמת המריא ב-1997 כאשר בועת הדוט-קום התפוצצה. מנקודה זו ואילך, מדד FTSE ראה נפילה רק בשנת 2003 כאשר הפלישה לעיראק הובילה לירידה במניות העולמיות. מדד FTSE חווה עלייה חדה בשנת 2007 אך ירד באופן דרמטי בשנת 2008 במהלך המשבר הפיננסי העולמי. משנת 2009 ואילך, מדד FTSE חווה עלייה מתמדת, רק כדי לראות ירידה חדה נוספת ב-2016 כאשר בריטניה הצביעה בעד עזיבת האיחוד האירופי.

השפעת מדד FTSE על כלכלת בריטניה

מדד FTSE הוא אינדיקטור טוב לבריאות הכללית של כלכלת בריטניה, אך הוא אינו מדד מדויק לבריאותם של תעשיות ספציפיות. לדוגמה, מדד FTSE 100 מורכב מ-100 החברות הגדולות ביותר הרשומות בבורסה של לונדון, ללא קשר לענף שלהן. ככזה, מדד FTSE 100 אינו אינדיקטור טוב לבריאות של תעשיות ספציפיות. בעוד שמדד FTSE 100 עשוי לעלות, ייתכן שהתעשייה של אחד מרכיביו מתקשה. מדד FTSE 100 הוא כלי רב ערך עבור משקיעים, סוחרים וכלכלנים כאחד. הוא משמש לעתים קרובות כאינדיקטור כללי לבריאות כלכלת בריטניה, אך חשוב לזכור שזה לא אינדיקציה לבריאות של תעשיות ספציפיות.

אסטרטגיות להשקעה במדד FTSE

כאשר משקיעים במדד FTSE, חשוב לקחת בחשבון את המטרות וסובלנות הסיכון של המשקיע. משקיעים יכולים להשקיע במדד FTSE על ידי רכישת מניות של אחת מ-100 החברות המובילות הרשומות בבורסת לונדון. לדוגמה, אם משקיע מעוניין הבריאות הכללית של כלכלת בריטניה והיו רוצים להשקיע במדד FTSE, הם עשויים לבחור להשקיע ב-British Petroleum (BP). משקיעים המעוניינים בענף ספציפי עשויים לבחור להשקיע באחת החברות הגדולות הרשומות בבורסת לונדון בתעשייה המסוימת הזו. לדוגמה, משקיע המעוניין במגזר הבריאות עשוי לבחור להשקיע באחת החברות הגדולות בתעשיית הבריאות כגון GlaxoSmithKline (GSK).

הסיכונים הכרוכים בהשקעה במדד FTSE

השקעה במדד FTSE אינה נטולת סיכון. אין ערובה שמדד ה-FTSE יעלה, גם אם כלכלת בריטניה מצליחה. למעשה, בתרחישים מסוימים, מדד FTSE עשוי לרדת גם כאשר כלכלת בריטניה מצליחה. משקיעים עשויים לרצות לשקול לגוון את התיקים שלהם ולהשקיע בחברות שאינן FTSE כדי להתגונן מפני סיכון. משקיעים עשויים גם לשקול השקעה בקרנות נסחרות בבורסה (ETF) המבוססות על מדד FTSE כדי לקבל חשיפה למדד מבלי להשקיע בפועל בחברות המרכיבות את מדד FTSE.