השקעה במניות מועדפות היא מאוד פופולרית

השקעה במניות בכורה הופכת לאופציה יותר ויותר אטרקטיבית עבור אלו המעוניינים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם. מניות מועדפות הן הכלאה של מניות רגילות, המספקות מאפיינים של חוב והון, וידועה במתן זרם קבוע של הכנסה. בניגוד למניות רגילות, היא אינה מזכה את המחזיק בזכויות הצבעה, אך היא כן מציעה למחזיק דיבידנד קבוע, מה שהופך אותה לאטרקטיבית עבור מי שמחפש תשואה אמינה על השקעתו. מניית מועדפת ידועה גם ברמת הנזילות הגבוהה שלה בהשוואה לסוגים אחרים של מניות, מה שמאפשר למשקיעים לגשת לכספים שלהם במהירות ובקלות. בנוסף, מניות בכורה הן בדרך כלל פחות תנודתיות ממניות רגילות, מה שהופך אותה לאופציה אטרקטיבית עבור אלו ששונאי סיכון. השקעה במניות בכורה יכולה להיות דרך מצוינת לגוון תיק, ובמקביל לספק למשקיע זרם הכנסה קבוע ואפשרות בסיכון נמוך.

מהי מניות מועדפות?

מניה מועדפת היא סוג של נייר ערך הון, המהווה תביעה לחלק מנכסי החברה ורווחיה. למניות בכורה יש תביעת עדיפות על פני מניות רגילות לגבי קבלת דיבידנדים במקרה של פירוק החברה. שני מונחי המפתח שיש להבין כאשר מסתכלים על מניות מועדפות הם "מועדף" ו"מנייה". ה"מועדף" מתייחס לעובדה שמחזיקי מניות בכורה זכאים לדיבידנד קבוע לפני שבעלי מניות רגילים יקבלו דיבידנדים כלשהם. חלק ה"מניות" מתייחס לעובדה שמניית הבכורה מיוצגת על ידי תעודות בדיוק כמו מניות רגילות. מניות מועדפות ידועות גם בשם "מניות מועדפות". עם זאת, מניות בכורה ומניות בכורה שונות. מניות בכורה הן מניות רגילות שהומרו למניות בכורה. לפיכך, מניית בכורה היא סוג של מניית בכורה.

יתרונות ההשקעה במניות בכורה

- זרם הכנסה מובטח: מניות בכורה מניבות זרם הכנסה קבוע, ובמקרה של פשיטת רגל ישולמו למחזיקי המניות הבכורה לפני מחזיקי המניות הרגילות. זה הופך את המניה המועדפת להשקעה מצוינת עבור משקיעים שמרניים שרוצים זרם הכנסה אמין.

- פחות מסוכן ממניות רגילות: השקעה במניות בכורה היא פחות מסוכנת מהשקעה במניות רגילות, מה שהופך אותה לדרך מצוינת לגוון תיק.

- נזילות: מניות מועדפות נזילות יותר ממניות רגילות, מה שמאפשר למשקיעים לגשת לכספים שלהם במהירות ובקלות.

סוגי מניות מועדפות

- מניות בכורה משלמות דיבידנד: זהו הסוג הנפוץ ביותר של מניות בכורה. היא משלמת דיבידנד קבוע שנקבע בחוזה בין המנפיק למשקיע.

- מניות בכורה שאינן משלמות דיבידנד: סוג זה של מניות בכורה אינו משלם דיבידנד. במקום זאת, הוא מאפשר למשקיע להרוויח ריבית על ידי הלוואת כסף לחברה.

- מניות בכורה שניתן להכניס: משקיע לא יכול לקבל דיבידנדים עד שהחברה תחזיר את המניה המועדפת בריבית. כאשר החברה מחזירה את מניית הבכורה, למשקיע יש זכות למכור את מניותיו במחיר המקורי.

- מניות בכורה להמרה: סוג זה של מניות בכורה ניתן להחלפה במניות רגילות במחיר מוגדר. היא מתפקדת כשילוב של מניות בכורה ואג"ח, ומספקת זרם הכנסה קבוע ובמקביל מספקת הזדמנות להמיר במהירות למניות רגילות.

סיכונים הקשורים למניות בכורה

- חוסר כוח הצבעה: בניגוד למניות רגילות, מניות בכורה אינן מזכה את המחזיק בזכויות הצבעה, מה שאומר שקשה להשפיע על החלטות החברה או לשנות את ההנהלה.

- סיכון ברירת מחדל: אם החברה נקלעת לצרות כלכליות ולא יכולה לשלם לבעלי מניות בכורה, קיים סיכון שהם לא יקבלו את הדיבידנדים המגיעים להם.

- אין אפסייד הון: למרות שמניית הבכורה פחות מסוכנת ממניות רגילות, אין אפסייד מבחינת המחיר. במילים אחרות, המחיר של מניות בכורה לא יעלה במהלך שווקי השוורים כפי שעולה מחירי המניות הנפוצות.

כיצד לקבוע באיזו מניית מועדפת להשקיע

- תשואה צפויה: זה יכול לעזור לך לקבוע אם מניית הבכורה שווה להשקיע בה. התשואה הצפויה היא הסכום שמשקיע יכול לצפות להרוויח מאבטחה אם היא תוחזק לפדיון. התשואה הצפויה מחושבת כמחירו הנוכחי של נייר הערך כפול הדיבידנד השנתי הצפוי שלו.

- חוזק החברה: חשוב לבחור בחברה בעלת מאזן חזק והיא צומחת כדי להבטיח זרם הכנסה אמין. אתה יכול לבדוק את דירוג האשראי של החברה, לקרוא את הדוח השנתי ולעיין בדוחות הכספיים כדי לקבוע איתנות פיננסית.

ניתוח דוחות כספיים לבחירת מניות מועדפות

- יחס חוב להון: יחס החוב להון מודד את כמות החוב שיש לחברה בהשוואה להון העצמי שלה. יחס חוב-הון גבוה יכול להצביע על כך שהחברה לוקחת על עצמה יותר מדי חובות. עם זאת, זה יכול גם להצביע על כך שהחברה משקיעה בפרויקטים שיניבו תשואות גבוהות.

- יחס שוטף: היחס השוטף מודד את נזילות החברה על ידי חישוב מספר הנכסים השוטפים לעומת מספר ההתחייבויות השוטפות. חברה עם יחס שוטף גבוה מסוגלת יותר לשלם את התחייבויותיה לטווח קצר.

הזדמנויות מועדפות להשקעה במניות

- מניות שירות: מניות שירות מספקות זרם הכנסה קבוע ונחשבות בסיכון נמוך. חברות בתחום השירות ידועות במתן שירות אמין ללקוחותיהן והן השקעות טובות לטווח ארוך.

- REITs: REITs הם סוג נוסף של השקעות בסיכון נמוך שמגובה בנדל"ן. קרן REIT אטרקטיבית בשל תשואות הדיבידנד הגבוהות שלהן והעובדה שהן אינן קשורות לביצועים של שוק מסוים.

- איגרות חוב ממשלתיות: איגרות חוב ממשלתיות מהווים מקור הכנסה יציב ואמין.

השלכות מס של השקעות במניות בכורה

- מיסי דיבידנד: דיבידנדים ממניות בכורה ממוסים כהכנסה רגילה, לא כרווח הון.

- מיסי רווח הון: כשאתה מוכר את המניות שלך, הרווחים ממוסים כרווחי הון. עם זאת, אם החזקת את המניות במשך יותר משנה, הרווחים מחויבים בשיעור נמוך יותר מאשר אם היית מחזיק במניות פחות משנה. מניות מועדפות הן הכלאה של מניות רגילות, המספקות מאפיינים של חוב והון, וידועה במתן זרם קבוע של הכנסה. בניגוד למניות רגילות, היא אינה מזכה את המחזיק בזכויות הצבעה, אך היא כן מציעה למחזיק דיבידנד קבוע, מה שהופך אותה לאטרקטיבית עבור מי שמחפש תשואה אמינה על השקעתו.