השקעה במניות קטנות

מניות קטנות יכולות להיות דרך מצוינת לגוון את תיק ההשקעות שלך ואולי להגדיל את התשואות שלך. מניות אלו מייצגות חברות בעלות שווי שוק של פחות מ-2 מיליארד דולר. חברות אלו חסרות לעתים קרובות את המשאבים, זיהוי השם והנראות של חברות גדולות יותר, אך הן יכולות להציע הזדמנויות השקעה אטרקטיביות. מניות מניות קטנות הן לרוב תנודתיות יותר ממקבילותיהן הגדולות, אך הן יכולות להציע גם תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר. השקעה במניות קטנות עשויה להיות מסוכנת, אך יכולה להיות גם דרך מצוינת עבור משקיעים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם ועשויה להגדיל את התשואות שלהם.

הגדרה של מניות קטנות

מניות קטנות הן מניות בעלות שווי שוק של פחות מ-2 מיליארד דולר. אם לחברה יש שווי שוק של 5 מיליארד דולר, זו חברה עם שווי שוק של 500 מיליון דולר, ואילו אם יש לה שווי שוק של 500 מיליון דולר, זו חברה קטנה. מניות קטנות הן לרוב מסוכנות יותר ממניות גדולות, אך הן יכולות להציע גם תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר. לחברות קטנות יש שווי שוק של בין 50 ל-2 מיליארד דולר. לכן, חברות אלו הן בדרך כלל קטנות מכדי להיות על הרדאר של משקיעים מוסדיים כמו קרנות פנסיה. זה משאיר אותם פתוחים למשקיעים בודדים שמוכנים לקחת על עצמם יותר סיכונים בתמורה לתשואות גבוהות יותר מאשר עם חברות גדולות יותר.

היתרונות של השקעה במניות קטנות

- גישה לחברות פחות מוכרות - חברות קטנות יותר שלעתים קרובות מתעלמים מהמשקיעים הגדולים עשויות להיות הזדמנויות השקעה מצוינות. לחברות האלה יש אולי יסודות חזקים, אבל חסרה להם הנראות למשוך יותר תשומת לב. לכן הם יכולים להיות פחות מסוכנים ובעלי פוטנציאל צמיחה טוב.

- תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר - חברות קטנות יותר יכולות לרוב להציע תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר ממניות גדולות יותר מכיוון שהן מסוכנות יותר. אם חברה מצליחה, היא יכולה לצמוח במהירות ולקבל את הנראות למשוך משקיעים גדולים יותר ומחיר המניה של החברה יכול לעלות כתוצאה מכך.

- גיוון - מניות קטנות מציעות דרך מצוינת לגוון תיק. מכיוון שהם מסוכנים יותר ממניות גדולות יותר, הם יפחיתו את הסיכון הכולל של תיק. - שיעור התשואה הצפוי הגבוה יותר - לחברות קטנות יש שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר מאשר לחברות גדולות. התשואה הצפויה היא שיעור התשואה הממוצע או הממוצע שאתה יכול לצפות מהשקעה.

- יחס Sharpe גבוה יותר - יחס Sharpe הוא מדד לתשואה מותאמת סיכון. ל-Small caps יש יחס Sharpe גבוה יותר מאשר ל-Large Caps.

- תשואה צפויה גבוהה יותר במהלך שווקי דובי - במהלך שווקי דובי, לחברות קטנות יש שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר מאשר לחברות גדולות. - תשואה צפויה גבוהה יותר במהלך שווקי שוורים - במהלך שווקים שווריים, לחברות קטנות יש שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר מאשר לחברות גדולות.

- תשואה צפויה גבוהה יותר בקרב מניות בתנודתיות נמוכה - מניות קטנות הן פחות תנודתיות ממניות גדולות ולכן יש להן תשואות צפויות גבוהות יותר.

- תשואה צפויה גבוהה יותר בקרב מניות בתנודתיות גבוהה - בתקופות של תנודתיות גבוהה, לחברות קטנות יש שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר ממניות גדולות.

- תשואה צפויה גבוהה יותר בקרב מניות בטא נמוכות - מניות קטנות הן פחות תנודתיות ממניות גדולות ולכן יש להן שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר.

- תשואה צפויה גבוהה יותר בקרב מניות גבוהות בטא - בתקופות תנודתיות גבוהה, לחברות קטנות יש שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר מאשר מניות גדולות.

גורמים שיש לקחת בחשבון בעת השקעה במניות קטנות

- נזילות - נזילות מתייחסת לכמה בקלות אתה יכול למכור השקעה מבלי להשפיע על המחיר. אם חברה נסחרת בצורה דלה ואתה מנסה למכור מספר רב של מניות בבת אחת, ייתכן שתצטרך למכור אותן בהנחה ואולי לא תוכל למצוא קונה.

- סיכון - לפני שאתה משקיע ב-small cap, אתה צריך להבין את הסיכון הכרוך בהשקעה. אתה יכול לעשות זאת על ידי קריאת הדוחות הכספיים של החברה, חקר הענף וקריאת עצות של מומחים. - תשואה צפויה - כדאי גם להבין כמה אתה יכול לצפות להרוויח מהשקעה ב-small cap.

- גיוון - כדאי גם לגוון את האחזקות שלך על ידי הכללת תוספות קטנות בתיק ההשקעות שלך. גיוון האחזקות שלך יקטין את הסיכון שלך על ידי חלוקת הכסף שלך על פני סוגים שונים של השקעות.

- נזילות - לפני שאתה משקיע ב-small cap, אתה צריך גם לוודא שאתה יכול בקלות למכור את ההשקעה בפרק זמן סביר אם אתה צריך.

- מגזר - כדאי לקחת בחשבון גם את המגזר בו נמצאת החברה.

- גודל - כדאי להתחשב גם בגודל החברה. חברות עם שווי שוק קטן יותר מכונות לעתים קרובות שווי שוק קטן.

- פוטנציאל צמיחה - כדאי לקחת בחשבון גם את פוטנציאל הצמיחה של החברה.

סוגי מניות קטנות

ישנם סוגים רבים ושונים של מניות קטנות, אך ישנן כמה הבולטות מהשאר. אלו כוללים:

- מניות מחזוריות - מניות מחזוריות הן חברות בתעשיות כמו כרייה, בנייה או שירותים פיננסיים. כשהכלכלה צומחת, הסקטורים האלה מצליחים, אבל כשהכלכלה מאטה, הם נוטים להצליח בצורה גרועה.

- מניות הגנה - מניות הגנה הן חברות בענפים בעלי צמיחה נמוכה שהן פחות מסוכנות. כמה דוגמאות כוללות שירותי בריאות, שירותים ויצרני מזון. - מניות מיוחדות

- מניות מיוחדות הן חברות בענפים התלויות במוצר אחד או כמה. אם המוצרים האלה מצליחים, החברה עושה את זה טוב, אבל אם לא, החברה עושה את זה גרוע.

- מניות השווקים המתעוררים - מניות השווקים המתעוררים הן מניות של חברות המבוססות באסיה, דרום אמריקה ואפריקה. לחברות אלו שיעורי תשואה צפויים גבוהים יותר מאשר לחברות המבוססות בארה"ב ובאירופה מכיוון שהן מסוכנות יותר.

מחקר במניות קטנות

- יסודות - אתה תמיד צריך לחקור את היסודות של החברה לפני שאתה משקיע בה. אתה יכול לקרוא את הדוחות הכספיים של חברה כדי להבין טוב יותר את החוב, ההכנסות והרווחיות שלה ולגלות היכן הם מרוויחים את הכסף שלה. אתה יכול גם לקרוא דוחות אנליסטים כדי להבין טוב יותר כיצד אנליסטים רואים את החברה.

- תיאוריות השקעות - אתה יכול גם לחקור תיאוריות השקעות שעשויות לעזור לך להבין טוב יותר מדוע מניות מסוימות הן השקעה טובה יותר מאחרות. תיאוריות השקעות אלו כוללות:

- ניתוח מגזרי - ניתן גם לחקור את המגזר בו החברה נמצאת כדי לראות כיצד היא מתפקדת בהשוואה למגזרים אחרים. אתה יכול להסתכל על מדדי S&P 500 או MSCI כדי לראות איך השוק כולו מתפקד.

- מאקרו כלכלה - אתה יכול גם לחקור כיצד המאקרו כלכלה של המדינה שבה החברה מבוססת וכיצד זה ישפיע על ההכנסות, ההוצאות והרווחים של החברה.

- נזילות - כדאי גם לוודא שתוכל למכור השקעה בקלות אם תצטרך.