מהן תעודות סל? - מסחר בקרנות

קרנות נסחרות בבורסה (ETF) הן סוג של השקעה המשלבת פיזור של קרן נאמנות עם גמישות של מניות בודדות. מסחר בתעודות סל מציע למשקיעים דרך ייחודית לקבל חשיפה למגוון רחב של נכסים, כולל מניות, אג"ח, סחורות ומטבעות, ללא צורך ברכישת כל נכס בנפרד. תעודות סל יכולות גם לספק למשקיעים גישה למגוון שווקים ומגזרים, כולל שווקים מתעוררים ושווקים בינלאומיים. בנוסף, תעודות סל נסחרות בבורסה וניתן לקנות ולמכור אותן בדיוק כמו מניות. זה הופך את המסחר בתעודות סל לפשוט וחסכוני יחסית בהשוואה לסוגי השקעות אחרים. תעודות סל מציעות דרך מצוינת למשקיעים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם ולהשיג גישה למגוון שווקים וסוגי נכסים.

היתרונות של תעודות סל

ישנם מספר יתרונות מרכזיים להשקעה בתעודות סל. אחד היתרונות הגדולים ביותר של תעודות סל הוא היכולת שלהן לספק גיוון. תעודת סל אחת יכולה לספק חשיפה למגוון רחב של נכסים, כולל מניות, אג"ח, סחורות ומטבעות. פיזור זה יכול לעזור להפחית את הסיכון בתיק ויכול להיות שימושי במיוחד עבור משקיעים שאין להם את הזמן או המומחיות הדרושים לבחירת מניות בודדות או נכסים אחרים. בנוסף, ניתן לסחור בתעודות סל לאורך כל היום, בדיוק כמו במניות. המשמעות היא שמשקיעים יכולים להיכנס ולצאת מפוזיציות כשנוח להם, מה שעשוי לעזור להפחית את כמות המסחר הדרושה ליצירת תיק תיקים או איזון מחדש. יתר על כן, לתעודות סל יש בדרך כלל דמי ניהול נמוכים, מה שיכול לעזור לשמור על העלויות הכרוכות בהשקעה נמוכות. עם זאת, חשוב לציין שלא כל תעודות הסל נוצרות באופן שווה. ייתכן שכמה תעודות סל לא יספקו את רמת הגיוון לה אתה מקווה. הקפד לעשות את המחקר שלך לפני שאתה משקיע בתעודות סל.

כיצד נסחרות בתעודות סל

כאשר אתה סוחר בתעודות סל, אתה קונה מניות של הקרן המייצגות את הנכסים בתוך תעודת סל. לדוגמה, אם אתה קונה מניה אחת של תעודת הסל SPY, תהיה הבעלים של חלק מה-S&P 500. אם אתה רוצה למכור את תעודת הסל, תבצע הזמנה למכירת מניות של SPY. תעודות סל נסחרות לאורך כל היום בשווקי המניות הגדולים וניתן לקנות או למכור אותם בכל עת במהלך היום. אמנם ניתן לקנות ולמכור תעודות סל כמו מניות, אך כדאי לשים לב שהן מתומחרות לפי שווי הנכסים הנקי שלהן (NAV), שעשוי להיות שונה ממחיר ה-ETF במהלך יום המסחר הרגיל. ה-NAV של תעודות סל מחושב על סמך שווי הנכסים שבידי הקרן. תעודות סל שמחזיקות בנכסים הנסחרים במקומות אחרים בעולם, כמו אסיה או אירופה, מתומחרות לפי הפרש השעות.

סוגי תעודות סל

ישנם סוגים רבים ושונים של תעודות סל זמינות למשקיעים. חלק מהסוגים הנפוצים ביותר של תעודות סל כוללים תעודות סל מניות, תעודות סל, תעודות סל מטבעות, תעודות סל של סחורות, תעודות סל ממונפות ותעודות סל הפכות. כל אחד מסוגי תעודות הסל הללו מציע קבוצה ייחודית של סיכונים ותגמולים, לכן חשוב לדעת במה אתה משקיע. תעודות סל עוקבות אחר מדד מניות ספציפי ומיועדות לספק חשיפה למגזר מסוים או לסט של מניות. לדוגמה, תעודת הסל SPY עוקבת אחר ה-S&P 500 ומספקת חשיפה ל-500 מהחברות הגדולות בארה"ב. תעודות סל של אג"ח עוקבות אחר קבוצה מסוימת של אג"ח ונועדו לספק חשיפה למגזר מסוים או לקבוצת אג"ח מסויימת. לדוגמה, IEF ETF עוקבת אחר קבוצה של אג"ח ממשלתיות עם התמקדות בהגנה על אינפלציה.

סיכונים של תעודות סל

אמנם תעודות סל יכולות לספק כמה יתרונות למשקיעים, אבל יש להן גם סיכונים מסוימים. אחד הסיכונים הגדולים ביותר הקשורים לתעודות סל הוא העובדה שהן אינן מנוהלות על ידי מנהל קרן אנושי. במקום זאת, תעודת הסל עוקבת אחר הביצועים של מדד מסוים, מה שאומר שלא תמיד היא תעלה על השוק. על המשקיעים להיות מודעים לכך שאמנם תעודות סל עשויות לספק חשיפה למגוון רחב של נכסים, אך בדרך כלל הם עושים זאת על ידי החזקת כמות קטנה יחסית של כל נכס. זה יכול להפוך אותם לפחות מגוונים מאשר קרן נאמנות מסורתית. בנוסף, לא כל תעודות הסל נוצרות באופן שווה, לכן חשוב לעשות את המחקר שלך לפני שאתה משקיע בכל תעודת סל נתונה. לבסוף, חשוב לציין שתעודות סל מחויבות במס כרווח הון. לכן, מיסים עשויים להיות חייבים על כל רווח ברגע שהם מתממשים.

מדדי מפתח שיש לקחת בחשבון בעת מסחר בתעודות סל

- הוצאות - תעודות סל בדרך כלל זולות להשקעה, אך לא כל תעודות הסל נוצרות באופן שווה. הקפד לבחון את יחס ההוצאות של תעודות סל שאתה שוקל להשקיע בהן.

- רקורד - זה יכול להיות מועיל להסתכל על הביצועים של תעודת סל במהלך השנים האחרונות כאשר מעריכים אותה עבור תיק ההשקעות שלך.

- נכסים בניהול (AUM) - AUM הוא הערך הכולל של כל מניות תעודות הסל הקיימות. ככל שה-AUM גדול יותר, כך תעודת הסל מוחזקת על ידי משקיעים.

- מדד - ודא שתעודת הסל שאתה סוחר עוקבת אחר מדד הגיוני לתיק שלך. לדוגמה, אל תבחר תעודת סל שעוקבת אחר מדד של מניות שירותי בריאות אם התיק שלך מתמקד בתעשיות ברות קיימא.

אסטרטגיות למסחר בתעודות סל

- לקנות נמוך, למכור גבוה - זו המטרה הסופית של כל משקיע. בעוד שגורמים רבים עשויים להשפיע על הערך של תעודת סל מסוימת, הדרך הקלה ביותר להשיג זאת היא לבצע מחקר מוצק לפני השקעה בתעודת סל. לקנות נמוך ולמכור גבוה!

- גיוון - אחד היתרונות הגדולים ביותר של תעודות סל הוא היכולת שלהן לספק גיוון. זה נכון במיוחד בבחירת תעודות סל העוקבות אחר מגוון רחב של נכסים.

- התחל בקטן - אם זו הפעם הראשונה שאתה סוחר בתעודות סל, זה יכול להיות מועיל להתחיל בקטן. זה יעזור לך לקבל תחושה לגבי התהליך לפני שתסתכן בסכום כסף גדול.

- קח רווחים - כאשר אתה בעל תעודת סל, אתה הבעלים של חלק מהקרן. זה אומר שאתה כן זכאי לכל רווח שהקרן תרוויח. זה יכול להיות מועיל אם אתה משקיע בתעודות סל שאינן מספקות דיבידנדים עקביים.

השלכות מס של תעודות סל

תעודות סל מטופלות כרווח הון כאשר הן נמכרות. המשמעות היא שחייבים מסים ברגע שתעודת סל נמכרת ברווח. משקיעים יכולים למזער את המסים שלהם על ידי מכירת תעודות סל שעלו בערכן וקניית תעודות סל אחרות המייצגות סוג נכס אחר, כגון נדל"ן או זהב.

פלטפורמות מסחר בתעודות סל

- פלטפורמות מסחר הן אתרים או אפליקציות המאפשרות למשקיעים לקנות ולמכור מניות, תעודות סל וסוגים אחרים של נכסי השקעה. פלטפורמות מסחר אלו יכולות להיות דרך מצוינת לקנות ולמכור תעודות סל, אך חשוב להיות מודעים לעמלות הפלטפורמה שעשויות לחול.

- ברוקרים מקוונים - חשבונות תיווך מקוונים הם דרך מצוינת לקנות ולמכור תעודות סל. יש מגוון סוגים שונים של פלטפורמות זמינות, ורבות מהן מציעות מסחר בתעודות סל ללא עמלות.