מגזרי המסחר בסחורות

מסחר בסחורות הוא חלק חשוב מהכלכלה העולמית, המאפשר למשקיעים לגוון את תיקיהם ולהשתתף בשווקים. מסחר בסחורות מתרחש במספר סקטורים שונים, כל אחד עם המאפיינים והסיכונים הייחודיים שלו. מסחורות חקלאיות כמו חיטה, תירס ופולי סויה ועד לסחורות אנרגיה כמו נפט גולמי וגז טבעי, מסחר בסחורות יכול לפתוח מגוון הזדמנויות השקעה שונות. הבנת הסקטורים השונים של סחר בסחורות היא המפתח לקבלת החלטות מושכלות בעת השקעה בסוג נכס זה. על ידי היכרות עם המגזרים השונים, תהיו מצוידים יותר לקבל החלטות מסחר נכונות.

מגזרי מסחר בסחורות

ישנם ארבעה סקטורים עיקריים שבהם מתקיים מסחר בסחורות. לכל מגזר יש מיקוד שונה, ולכן תמהיל שונה של סחורות יימצא בתוך כל אחד. סחורות אנרגיה הן אלו שמקורן בנפט גולמי וגז טבעי. אלה כוללים מגוון רחב של סחורות שונות, כולל בנזין וסולר, גז טבעי, נפט גולמי ועוד כמה מוצרים. מתכות וסחורות כרייה הם חומרים המשמשים בעיקר בייצור של מגוון רחב של סחורות במגזרים רבים ושונים של הכלכלה. בין המתכות וסחורות הכרייה הידועות ביותר הן ברזל, נחושת, זהב, כסף ופלטינה. סחורות חקלאיות כוללות מגוון רחב של מוצרי מזון המיוצרים לצריכה על ידי בני אדם, כולל תירס, חיטה, פולי סויה ואורז. בחלק מהמקרים נכללים בקטגוריה זו גם בעלי חיים ובשר.

א. סחורות אנרגיה

כפי שהשם מרמז, סחורות אנרגיה הן אלו שמקורן בנפט גולמי וגז טבעי. סחורות אלו משמשות בעיקר כתשומות בייצור סוגים אחרים של סחורות, כגון פלסטיק, דשנים ובדים. לסחורות אנרגיה יש גם שימושים נוספים במגזר האנרגיה העולמי. מוצרי האנרגיה הפופולריים ביותר כוללים נפט גולמי, גז טבעי, בנזין וסולר. נפט נקנה ונמכר בדרך כלל בחביות, כאשר כל חבית מייצגת נפח מסוים של הסחורה. חבית נפט גולמי סטנדרטית אחת שווה ערך לכ-159 ליטר, או 42 גלונים בארה"ב. מחירי הנפט הגולמי נקובים לרוב במונחים של דולר ארה"ב לחבית. מחירי הגז הטבעי נקובים בדרך כלל במונחים של דולרים לאלף רגל מעוקב (Mcf), ומחירי הבנזין והדיזל נקובים לרוב בדולרים לליטר.

ב. מתכות וסחורות כרייה

מתכות וסחורות כרייה הם אלה המשמשים בעיקר בייצור של מגוון רחב של סחורות במגזרים רבים ושונים של הכלכלה. בין המתכות וסחורות הכרייה הידועות ביותר הן ברזל, נחושת, זהב, כסף ופלטינה. הברזל משמש בייצור של מגוון מוצרים שונים, לרבות מכוניות, מכונות, מכשירי חשמל וציוד תעשייתי אחר. ברזל נסחר בעיקר במונחים של טונות מטריות. נחושת משמשת בחיווט חשמל ובצנרת. נחושת נסחרת בעיקר במונחים של טונות מטריות, כאשר חלק מהבורסות מציגות גם מחירים לליש"ט. זהב משמש בייצור של כמה מוצרים שונים, כולל תכשיטים ואלקטרוניקה כגון מעגלים. זהב נסחר בעיקר במונחים של אונקיות טרויה. כסף משמש בעיקר בייצור של חיווט חשמלי וצילום. כסף נסחר בעיקר במונחים של אונקיות טרויה. פלטינה משמשת בעיקר בייצור של מכוניות, תכשיטים וציוד תעשייתי. פלטינה נסחרת בעיקר במונחים של אונקיות טרויה.

ג. סחורות חקלאיות

סחורות חקלאיות הן אלו המיוצרות למאכל אדם, כולל תירס, חיטה, פולי סויה ואורז. בחלק מהמקרים נכללים בקטגוריה זו גם בעלי חיים ובשר. התירס גדל ונסחר בעיקר בארצות הברית, ומשמש בעיקר כחומר הזנה לבעלי חיים ולהפקת אתנול. תירס נסחר בעיקר במונחים של בושלים, כאשר כל בוש מייצג בערך כמות של 56 פאונד. החיטה גדלה בעיקר באסיה ובארצות הברית ומשמשת לייצור מגוון רחב של מוצרי מזון, כולל לחם, פסטה ומגוון מזונות אחרים. חיטה נסחרת בעיקר במונחים של בושלים, כאשר כל בוש מייצג כ-30 פאונד. פולי הסויה גדלים בעיקר באסיה ובצפון אמריקה ומשמשים לייצור מזון, מזון לחיות ומגוון מוצרים אחרים. פולי סויה נסחרים בעיקר במונחים של בושלים. אורז גדל ונסחר בעיקר באסיה ומשמש לייצור מוצרי מזון. אורז נסחר בעיקר במונחים של טונות.

היתרונות של מסחר בסחורות

מסחר בסחורות מציע מספר יתרונות למשקיעים. ראשית, מסחר בסחורות מספק גיוון. עם מגזרי הסחורות השונים, אתה יכול לפזר את ההשקעות שלך על פני סוגים שונים של מוצרים, ובכך להפחית את הסיכון הכולל שלך. שנית, מסחר בסחורות מספק נזילות. לשוקי הסחורות השונים יש מחזורי מסחר יומיים, המאפשרים לך לקנות ולמכור נכסים במהירות וביעילות. לבסוף, מסחר בסחורות הוא חסכוני. אמנם ישנן עלויות הקשורות למסחר בסחורות, אך הן בדרך כלל נמוכות מאלה הקשורות למסחר במניות או סוגים אחרים של נכסים.

סיכונים של מסחר בסחורות

בעוד למסחר בסחורות יש יתרונות רבים, הוא מלווה גם במספר סיכונים. ראשית, חשוב לציין שמסחר בסחורות אינו מוסדר כמו סוגי נכסים אחרים, כגון מניות או אגרות חוב. המשמעות היא שיש פחות פיקוח רגולטורי ולכן פחות הגנה על המשקיעים. סיכון נוסף הקשור לסחורה מסחר הוא העובדה שמדובר בסוג נכסים תנודתי ביותר. המסחר בסחורות הוא מאוד מחזורי, ולכן הסיכון להפסיד כסף גבוה. למשקיעים צריכה להיות תחזית לטווח ארוך בעת מסחר בסחורות, שכן תנועות לטווח קצר הן בדרך כלל תנודתיות מכדי להיות רווחיות.